TNPU1206150KBZEN00
Mfr.Part #
TNPU1206150KBZEN00
Description
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
150kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Pbfree Code :
yes
Height :
660.4μm
JESD-609 Code :
e3
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Reach Compliance Code :
Unknown
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Construction :
Chip
Factory Lead Time :
13 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
250mW
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±0.1%
Vishay / Dale TNPU1206150KBZEN00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPU Series, Thin Film, 150kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C