TNPU080562K0AZEN00
Mfr.Part #
TNPU080562K0AZEN00
Description
RES SMD 62K OHM 0.05% 1/8W 0805
Tolerance :
±0.05%
Resistance :
62kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION, RATED AC VOLTAGE (V): 150
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Power Dissipation :
125mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Chip
Height :
558.8μm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
TNPU
Working Voltage :
150V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Vishay / Dale TNPU080562K0AZEN00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPU Series, Thin Film, 62kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~125°C