TNPU08055K23BZEN00
Mfr.Part #
TNPU08055K23BZEN00
Description
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
125mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
21 Weeks
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION, RATED AC VOLTAGE (V): 150
WRAPAROUND
Height :
558.8μm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistance :
5.23kOhm
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Working Voltage :
150V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thin Film
Vishay / Dale TNPU08055K23BZEN00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPU Series, Thin Film, 5.23kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C