TNPU080559K0AZEN00
Mfr.Part #
TNPU080559K0AZEN00
Description
RES SMD 59K OHM 0.05% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION, RATED AC VOLTAGE (V): 150
TNPU
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
150V
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Composition :
Thin Film
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Resistance :
59kOhm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
6 Weeks
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±0.05%
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Construction :
Chip
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
558.8μm
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, 7 INCH
Vishay / Dale TNPU080559K0AZEN00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPU Series, Thin Film, 59kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~125°C