TNPU0805590RBZEN00
Mfr.Part #
TNPU0805590RBZEN00
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/8W 0805
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
590Ohms
Height :
558.8μm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Length :
2.0066mm
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
125mW
Series :
TNPU
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Width :
1.2446mm
Vishay / Dale TNPU0805590RBZEN00
TNPU Series, Thin Film, 590Ohms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C