TNPU080556K0BZEN00
Mfr.Part #
TNPU080556K0BZEN00
Description
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/8W 0805
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Thin Film
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
ROHS3 Compliant
Construction :
Chip
Additional Feature :
HIGH PRECISION, RATED AC VOLTAGE (V): 150
Working Voltage :
150V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
2
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Resistance :
56kOhm
Vishay / Dale TNPU080556K0BZEN00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPU Series, Thin Film, 56kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C