TNPU0805560RBZEN00
Mfr.Part #
TNPU0805560RBZEN00
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/8W 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
125mW
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.2446mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height :
558.8μm
Resistance :
560Ohms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
2.0066mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Vishay / Dale TNPU0805560RBZEN00
TNPU Series, Thin Film, 560Ohms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C