TNPU08054K87BZEN00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPU08054K87BZEN00
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
Chip
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION, RATED AC VOLTAGE (V): 150
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Working Voltage :
150V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
558.8μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TNPU
Factory Lead Time :
21 Weeks
Surface Mount :
yes
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C