TNPU0805300KBZEN00
Mfr.Part #
TNPU0805300KBZEN00
Description
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
1.2446mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
125mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
2.0066mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
558.8μm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
300kOhms
Supplier Device Package :
1 (Unlimited)
Vishay / Dale TNPU0805300KBZEN00
TNPU Series, Thin Film, 300kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C