TNPU0805174RAZEN00
Mfr.Part #
TNPU0805174RAZEN00
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 174 OHM 0.05% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Series :
TNPU
Max Power Dissipation :
125mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
558.8μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
174Ohms
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Length :
2.0066mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
1.2446mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±0.05%
Vishay / Dale TNPU0805174RAZEN00
TNPU Series, Thin Film, 174Ohms, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~125°C