TNPU06038K20AZEN00
Mfr.Part #
TNPU06038K20AZEN00
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 8.2KOHM 0.05% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Resistance :
8.2kOhms
Factory Lead Time :
21 Weeks
Width :
838.2μm
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Length :
1.6002mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.05%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
558.8μm
Supplier Device Package :
Vishay / Dale TNPU06038K20AZEN00
TNPU Series, Thin Film, 8.2kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~125°C