TNPU060360K4AZEN00
Mfr.Part #
TNPU060360K4AZEN00
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 60.4K OHM 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
838.2μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Series :
TNPU
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Length :
1.6002mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
21 Weeks
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
125°C
Resistance :
60.4kOhms
Height :
558.8μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Max Power Dissipation :
100mW
Tolerance :
±0.05%
Vishay / Dale TNPU060360K4AZEN00
TNPU Series, Thin Film, 60.4kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~125°C