TNPU060356K2BZEN00
Mfr.Part #
TNPU060356K2BZEN00
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 56.2KOHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
1.6002mm
Tolerance :
±0.1%
Height :
558.8μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
838.2μm
Max Power Dissipation :
100mW
Resistance :
56.2kOhms
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
TNPU
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Vishay / Dale TNPU060356K2BZEN00
TNPU Series, Thin Film, 56.2kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C