TNPU0603365RBZEN00
Mfr.Part #
TNPU0603365RBZEN00
Description
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION, RATED AC VOLTAGE (V): 75
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
365ohm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm