TNPU06032K61BZEN00
Mfr.Part #
TNPU06032K61BZEN00
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 2.61KOHM 0.1% 1/10W 0603
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
838.2μm
Length :
1.6002mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
2.61kOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Number of Terminations :
2
Height :
558.8μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Series :
TNPU
Ratings :
AEC-Q200
Vishay / Dale TNPU06032K61BZEN00
TNPU Series, Thin Film, 2.61kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C