TNPU0603240RAZEN00
Mfr.Part #
TNPU0603240RAZEN00
Description
RES SMD 240 OHM 0.05% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
240Ohms
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.6002mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±0.05%
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Vishay / Dale TNPU0603240RAZEN00
TNPU Series, Thin Film, 240Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~125°C