TNPU060315K8AZEN00
Mfr.Part #
TNPU060315K8AZEN00
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 15.8K OHM 1/10W 0603
Tolerance :
±0.05%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TNPU
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Power Dissipation :
100mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6002mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
558.8μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Width :
838.2μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
125°C
Resistance :
15.8kOhms
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Vishay / Dale TNPU060315K8AZEN00
TNPU Series, Thin Film, 15.8kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~125°C