TNPU0603118RBZEN00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPU0603118RBZEN00
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
838.2μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
558.8μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
118Ohms
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.6002mm
Series :
TNPU
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Supplier Device Package :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
100mW
Published :
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Vishay / Dale TNPU0603118RBZEN00
TNPU Series, Thin Film, 118Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C