TMM-150-01-G-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TMM-150-01-G-D
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER VERT 100POS 2MM
Stock
594
In Stock :
594
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Housing Material :
Plastic
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Overall Contact Length :
0.323 8.20mm
Body Breadth :
0.157 inch
Filter Feature :
No
Reliability :
COMMERCIAL
Published :
2000
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
REACH SVHC :
No SVHC
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Type :
Male Pin
Lead Pitch :
2mm
Number Of PCB Rows :
2
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Gender :
Male
Number of Rows :
2
Number of Conductors :
ONE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length - Termination :
0.138 inch
Mixed Contacts :
No
Factory Lead Time :
3 Weeks
Current Rating :
3.9A
Packaging :
Tube
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Contact Finish Thickness - Post :
3.00μin 0.076μm
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0μin 0.51μm
IEC Conformance :
MIL Conformance :
Insulation Height :
0.059 1.50mm
Contact Shape :
Square
Series :
TMM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Push-Pull
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
DIN Conformance :
Housing Color :
Black
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Number of Positions :
100
Orientation :
Straight
Connector Type :
Header
Shrouding :
Unshrouded
Mounting Type :
Through Hole
Additional Feature :
LOW PROFILE
Style :
Board to Board or Cable
Radiation Hardening :
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mount :
Through Hole
Body Length or Diameter :
3.95 inch
Contact Material :
Phosphor Bronze
Current Rating (Amps) :
3.2A per Contact
Body Depth :
0.059 inch
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Length - Mating :
0.126 3.20mm
Termination :
Solder
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
TMM-150-01-G-D
Samtec, Inc. TMM-150-01-G-D
TMM Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 100-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height