TK72E12N1,S1X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TK72E12N1,S1X
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N CH 120V 72A TO-220
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rise Time :
33ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Drain to Source Breakdown Voltage :
120V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
8100pF @ 60V
FET Type :
N-Channel
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Operating Temperature :
150°C TJ
Published :
Packaging :
Tube
Vgs (Max) :
±20V
Package / Case :
TO-220-3
Continuous Drain Current (ID) :
72A
Mount :
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
72A Ta
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.4m Ω @ 36A, 10V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
130nC @ 10V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Fall Time (Typ) :
37 ns
Power Dissipation :
255W
Series :
U-MOSVIII-H
Element Configuration :
Single
Power Dissipation-Max :
255W Tc
Turn-Off Delay Time :
120 ns
Datasheets
TK72E12N1,S1X
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TK72E12N1,S1X
N-Channel Tube 4.4m Ω @ 36A, 10V ±20V 8100pF @ 60V 130nC @ 10V TO-220-3
TK72E12N1,S1X Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 8100pF @ 60V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 72A continuous drain current (ID).A drainage-to-source breakdown voltage corresponds to the voltage at which a specified value of ID flows, where VGS is 120V, and this device has a drainage-to-source breakdown voltage of 120VV.Input capacitance must be charged before drain current conduction can begin, so the turn-off delay time is 120 ns.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 20V to 1.Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
TK72E12N1,S1X Features
a continuous drain current (ID) of 72A
a drain-to-source breakdown voltage of 120V voltage