TK18E10K3,S1X(S
Mfr.Part #
TK18E10K3,S1X(S
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 100V 18A TO220-3
Supplier Device Package :
TO-220-3
Continuous Drain Current (ID) :
18A
Published :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
18A Ta
Operating Temperature :
150°C TJ
Max Power Dissipation :
71W
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
42mOhm @ 9A, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Package / Case :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
U-MOSIV
Rds On Max :
42 mΩ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
33nC @ 10V
Datasheets
TK18E10K3,S1X(S
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TK18E10K3,S1X(S
N-Channel Tube 42mOhm @ 9A, 10V 33nC @ 10V 100V TO-220-3
TK18E10K3,S1X(S Overview
This device's continuous drain current (ID) is 18A, which represents the maximum continuous current it can conduct.This transistor requires a 100V drain to source voltage (Vdss).
TK18E10K3,S1X(S Features
a continuous drain current (ID) of 18A
a 100V drain to source voltage (Vdss)