TJ0551830000G
Mfr.Part #
TJ0551830000G
Description
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM
Voltage - IEC :
300V
Color :
Gray
Insulation Height :
0.594 15.09mm
Wire Gauge or Range - mm² :
0.34-2.5mm2
Current - IEC :
20A
Contact Material :
Copper
Pitch :
0.200 5.08mm
Torque - Screw :
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Number of Positions :
5
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
TJ0551830000G
Bulk 0.200 5.08mm Gray 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets TJ Thermoplastic Tin Copper
TJ0551830000G Overview
TJ0551830000G Features
TJ series
TJ0551830000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TJ0551830000G Terminal Blocks applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM