TJ0511830000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TJ0511830000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Insulation Height :
0.437 11.10mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Current - IEC :
10.5A
Contact Material :
Phosphor Bronze
Series :
TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Levels :
1
Packaging :
Bulk
Type :
Plug, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Gauge or Range - AWG :
16-28 AWG
Color :
Gray
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage - IEC :
300V
Plug Wire Entry :
180°
Contact Mating Finish :
Tin
Termination Style :
Screw
Screw Size :
M2
Wire Strip Length :
6-7mm
Pitch :
0.138 3.50mm
Current - UL :
10A
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
5
Wire Gauge or Range - mm² :
1.5mm2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
TJ0511830000G
Bulk 0.138 3.50mm Gray 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets TJ Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
TJ0511830000G Overview
TJ0511830000G Features
TJ series
TJ0511830000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TJ0511830000G Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM