TJ0511030000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TJ0511030000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Pitch :
0.138 3.50mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Series :
TJ
Insulation Height :
0.437 11.10mm
Color :
Black
Number of Levels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions :
5
Packaging :
Bulk
Current - UL :
10A
Housing Material :
Thermoplastic
Voltage - IEC :
300V
Termination Style :
Screw
Wire Gauge or Range - mm² :
1.5mm2
Plug Wire Entry :
180°
Contact Mating Finish :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Type :
Plug, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Strip Length :
6-7mm
Screw Size :
M2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current - IEC :
10.5A
Wire Gauge or Range - AWG :
16-28 AWG
Datasheets
TJ0511030000G
Bulk 0.138 3.50mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets TJ Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
TJ0511030000G Overview
TJ0511030000G Features
TJ series
TJ0511030000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TJ0511030000G Terminal Blocks applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM