TISP8250DR-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TISP8250DR-S
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 250V 30A 8SOIC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
30A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Surface Mount
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Pins :
8
DC Gate Trigger Current-Max :
40mA
Terminal Position :
Dual
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
4mm
Hold Current :
180mA
Trigger Device Type :
SCR
Capacitance :
100pF
Number of Elements :
1
Length :
5mm
Height :
1.55mm
Weight :
135.000429mg
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Base Part Number :
TISP82
Voltage - Breakover :
340V
Pin Count :
8
Configuration :
Single
Number of Terminations :
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
TISP8250DR-S
Introducing Bourns, Inc. TISP8250DR-S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:TISP82, Number of Terminations:8, TISP8250DR-S pinout, TISP8250DR-S datasheet PDF, TISP8250DR-S amp .Beyond Bourns, Inc. TISP8250DR-S ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.