TISP2290-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TISP2290-S
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 200V 150A TO220-3
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Voltage - On State :
3V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
50A
Mounting Type :
Through Hole
Peak Pulse Current :
150A
Radiation Hardening :
No
Current - Hold (Ih) :
150mA
Max Operating Temperature :
70°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
TO-220-3
Current Rating :
5A
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Breakover :
290V
Min Operating Temperature :
0°C
Current - Peak Pulse (8/20μs) :
150A
Hold Current :
150mA
Published :
Voltage - Off State :
200V
Base Part Number :
TISP2290
Capacitance :
200pF