TISP7400H3SL
Mfr.Part #
TISP7400H3SL
Package / Case
Radial - 3 Leads
Description
THYRISTOR 300V 350A RADIAL 3LEAD
Product Category :
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Terminations :
3
Capacitance :
62pF
Voltage - Rated DC :
300V
Voltage - Breakover :
400V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Off State :
300V
Max Operating Temperature :
85°C
Hold Current :
600mA
Mount :
Through Hole
Peak Pulse Current :
350A
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current - Hold (Ih) :
150mA
JESD-609 Code :
e0
Terminal Position :
Single
Voltage - On State :
5V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Current Rating :
5A
Packaging :
Tube
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A