TISP7380F3SL
Mfr.Part #
TISP7380F3SL
Package / Case
Radial - 3 Leads
Description
THYRISTOR 270V 175A RADIAL 3LEAD
Product Category :
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
7.1 A
Surface Mount :
No
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
0°C
Voltage - On State :
5V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Peak Pulse Current :
175A
Capacitance :
39pF
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Voltage - Off State :
270V
Max Operating Temperature :
70°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Current Rating :
5A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Rated DC :
270V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Hold Current :
150mA
Voltage - Breakover :
380V