TISP7380F3P
Mfr.Part #
TISP7380F3P
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
THYRISTOR 270V 175A 8DIP
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
8
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - On State :
5V
Peak Pulse Current :
175A
JEDEC-95 Code :
MS-001BA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Voltage - Rated DC :
270V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Hold Current :
150mA
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Current Rating :
5A
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Capacitance :
39pF
Min Operating Temperature :
0°C
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
5.7 A
Max Operating Temperature :
70°C
Published :
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Off State :
270V
Voltage - Breakover :
380V
Pin Count :
8
Number of Pins :
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
TISP7380F3P
Introducing Bourns, Inc. TISP7380F3P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Base Part Number:TISP73, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:8, Mounting Type:Through Hole, TISP7380F3P pinout, TISP7380F3P datasheet PDF, TISP7380F3P amp .Beyond Bourns, Inc. TISP7380F3P ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.