TISP7350H3SL
Mfr.Part #
TISP7350H3SL
Package / Case
Radial - 3 Leads
Description
THYRISTOR 275V 350A RADIAL 3LEAD
Hold Current :
600mA
Base Part Number :
TISP73
Current - Hold (Ih) :
150mA
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating :
5A
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Breakover :
350V
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Voltage - On State :
5V
Pin Count :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Max Operating Temperature :
85°C
Packaging :
Tube
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
Number of Elements :
3
Terminal Position :
Single
Voltage - Rated DC :
275V
Published :
Number of Terminations :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
62pF