TISP7350F3SL
Mfr.Part #
TISP7350F3SL
Package / Case
Radial - 3 Leads
Description
THYRISTOR 275V 175A RADIAL 3LEAD
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Voltage - Breakover :
350V
Peak Pulse Current :
175A
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Elements :
3
JESD-609 Code :
e0
Current Rating :
5A
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
70°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mount :
Through Hole
Voltage - Off State :
275V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Hold Current :
150mA
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Capacitance :
39pF
Min Operating Temperature :
0°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - On State :
5V
Packaging :
Tube
Terminal Position :
Single
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
7.1 A
Number of Terminations :
Base Part Number :
TISP73
Voltage - Rated DC :
275V