TISP7350F3DR-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TISP7350F3DR-S
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 275V 175A 8SOIC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Max Operating Temperature :
150°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
275V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
8
Voltage - Breakover :
350V
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Peak Pulse Current :
175A
Capacitance :
39pF
Voltage - On State :
5V
Current Rating :
5A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
8
Terminal Form :
Gull wing
Hold Current :
150mA
Factory Lead Time :
7 Weeks
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Published :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Elements :
3
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
Base Part Number :
TISP73
Min Operating Temperature :
0°C