TISP7350F3DR
Mfr.Part #
TISP7350F3DR
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
THYRISTOR 275V 175A 8SOIC
Capacitance :
39pF
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
0°C
Number of Pins :
8
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
275V
JEDEC-95 Code :
MS-012AA
Voltage - Breakover :
350V
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
7 Weeks
Terminal Position :
Dual
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Peak Pulse Current :
175A
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Operating Temperature :
150°C
Hold Current :
150mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Pin Count :
Qualification Status :
Not Qualified
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
TISP73
Voltage - On State :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
5A
Datasheets
TISP7350F3DR
Introducing Bourns, Inc. TISP7350F3DR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:TISP73, TISP7350F3DR pinout, TISP7350F3DR datasheet PDF, TISP7350F3DR amp .Beyond Bourns, Inc. TISP7350F3DR ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.