TISP7320F3P
Mfr.Part #
TISP7320F3P
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
THYRISTOR 240V 175A 8DIP
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Min Operating Temperature :
0°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tube
Base Part Number :
TISP73
Qualification Status :
Not Qualified
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Voltage - Rated DC :
240V
JEDEC-95 Code :
MS-001BA
Voltage - Breakover :
320V
Surface Mount :
No
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
5.7 A
Published :
Max Operating Temperature :
70°C
Number of Pins :
8
Voltage - Off State :
240V
SILICON SURGE PROTECTOR
JESD-609 Code :
e0
Peak Pulse Current :
175A
Pin Count :
8
Current Rating :
5A
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Capacitance :
39pF
Voltage - On State :
5V
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Hold Current :
150mA
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Terminations :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Elements :
3
Datasheets
TISP7320F3P
Introducing Bourns, Inc. TISP7320F3P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:TISP73, Number of Pins:8, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:8, Mounting Type:Through Hole, TISP7320F3P pinout, TISP7320F3P datasheet PDF, TISP7320F3P amp .Beyond Bourns, Inc. TISP7320F3P ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.