TISP7290H3SL
Mfr.Part #
TISP7290H3SL
Package / Case
Radial - 3 Leads
Description
THYRISTOR 230V 350A RADIAL 3LEAD
Max Operating Temperature :
85°C
Current - Hold (Ih) :
150mA
Mount :
Through Hole
Current Rating :
5A
Peak Pulse Current :
350A
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
ECCN Code :
EAR99
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
Terminal Position :
Single
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Voltage - On State :
5V
Published :
Capacitance :
62pF
JESD-609 Code :
e0
SILICON SURGE PROTECTOR
Base Part Number :
TISP72
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pin Count :
3
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packaging :
Tube
Voltage - Breakover :
290V
Number of Terminations :
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Off State :
230V
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
230V
Hold Current :
600mA