TISP7290F3SL
Mfr.Part #
TISP7290F3SL
Package / Case
Radial - 3 Leads
Description
THYRISTOR 220V 175A RADIAL 3LEAD
Product Category :
Voltage - Rated DC :
220V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Position :
Single
Min Operating Temperature :
0°C
Number of Elements :
3
Surface Mount :
No
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
7.1 A
Voltage - On State :
5V
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Voltage - Breakover :
290V
Pin Count :
3
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tube
Voltage - Off State :
220V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Hold Current :
150mA
Capacitance :
39pF
Base Part Number :
TISP72
Current Rating :
5A
Peak Pulse Current :
175A
Max Operating Temperature :
70°C