TISP7290F3DR-S
Mfr.Part #
TISP7290F3DR-S
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
THYRISTOR 220V 175A 8SOIC
Capacitance :
39pF
Number of Pins :
8
Min Operating Temperature :
0°C
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Terminations :
8
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - On State :
5V
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
220V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Current :
175A
Voltage - Breakover :
290V
Hold Current :
150mA
Base Part Number :
TISP72
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)