TISP7260F3SL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TISP7260F3SL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial - 3 Leads
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 200V 175A RADIAL 3LEAD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Published :
Hold Current :
150mA
Current Rating :
5A
Max Operating Temperature :
70°C
Terminal Position :
Single
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
7.1 A
Voltage - On State :
5V
Voltage - Breakover :
260V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Min Operating Temperature :
0°C
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Packaging :
Tube
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e0
Pin Count :
3
Number of Elements :
3
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
200V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Capacitance :
39pF
Peak Pulse Current :
175A
Voltage - Off State :
200V