TISP7260F3P
Mfr.Part #
TISP7260F3P
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
THYRISTOR 200V 175A 8DIP
Current Rating :
5A
Terminal Position :
Dual
Surface Mount :
No
Peak Pulse Current :
175A
Voltage - On State :
5V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Capacitance :
39pF
Min Operating Temperature :
0°C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
8
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
200V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
JEDEC-95 Code :
MS-001BA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Off State :
200V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
5.7 A
Max Operating Temperature :
70°C
Number of Elements :
3
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Tube
Hold Current :
150mA
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Voltage - Breakover :
260V
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
8
Pin Count :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
TISP7260F3P
Introducing Bourns, Inc. TISP7260F3P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:TISP72, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:8, TISP7260F3P pinout, TISP7260F3P datasheet PDF, TISP7260F3P amp .Beyond Bourns, Inc. TISP7260F3P ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.