TISP7260F3DR-S
Mfr.Part #
TISP7260F3DR-S
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
THYRISTOR 200V 175A 8SOIC
Product Category :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Peak Pulse Current :
175A
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
yes
Terminal Position :
Dual
JEDEC-95 Code :
MS-012AA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Breakover :
260V
Hold Current :
150mA
Factory Lead Time :
7 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
0°C
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Pins :
8
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Voltage - On State :
5V
Capacitance :
39pF
Max Operating Temperature :
150°C