TISP7260F3DR
Mfr.Part #
TISP7260F3DR
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
THYRISTOR 200V 175A 8SOIC
Product Category :
Pbfree Code :
yes
Voltage - On State :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
JEDEC-95 Code :
MS-012AA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Hold Current :
150mA
Number of Terminations :
8
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Min Operating Temperature :
0°C
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakover :
260V
Current Rating :
5A
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Pins :
8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
Capacitance :
39pF
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Peak Pulse Current :
175A
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
TISP7260F3DR
Introducing Bourns, Inc. TISP7260F3DR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:TISP72, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, TISP7260F3DR pinout, TISP7260F3DR datasheet PDF, TISP7260F3DR amp .Beyond Bourns, Inc. TISP7260F3DR ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.