TISP7240F3SL
Mfr.Part #
TISP7240F3SL
Package / Case
Radial - 3 Leads
Description
THYRISTOR 180V 175A RADIAL 3LEAD
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Breakover :
240V
Surface Mount :
No
Voltage - On State :
5V
Capacitance :
39pF
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Rated DC :
180V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Position :
Single
Voltage - Off State :
180V
Pin Count :
3
Packaging :
Tube
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
7.1 A
Hold Current :
150mA