TISP7240F3P
Mfr.Part #
TISP7240F3P
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
THYRISTOR 180V 175A 8DIP
Voltage - On State :
5V
Voltage - Breakover :
240V
Hold Current :
150mA
Number of Pins :
8
Number of Terminations :
8
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Position :
Dual
Published :
Max Operating Temperature :
70°C