TISP7240F3DR-S
Mfr.Part #
TISP7240F3DR-S
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
THYRISTOR 180V 175A 8SOIC
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Current Rating :
5A
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance :
39pF
Peak Pulse Current :
175A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
0°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Breakover :
240V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Pins :
8
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Factory Lead Time :
7 Weeks
Voltage - On State :
5V
Max Operating Temperature :
150°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
180V
Hold Current :
150mA