TISP7240F3DR
Mfr.Part #
TISP7240F3DR
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
THYRISTOR 180V 175A 8SOIC
Current Rating :
5A
Hold Current :
150mA
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Terminations :
8
Pin Count :
8
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Breakover :
240V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Min Operating Temperature :
0°C
Number of Pins :
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
3
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
180V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance :
39pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Peak Pulse Current :
175A
Voltage - On State :
5V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)