TISP7220H3SL
Mfr.Part #
TISP7220H3SL
Package / Case
Radial - 3 Leads
Description
THYRISTOR 170V 350A RADIAL 3LEAD
Max Operating Temperature :
85°C
Holding Current-Max :
600mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Base Part Number :
TISP72
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Peak Pulse Current :
350A
Packaging :
Tube
Hold Current :
150mA
Number of Terminations :
3
Voltage - Off State :
170V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
74pF
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Surface Mount :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Position :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating :
5A
Published :
Voltage - Rated DC :
170V
Voltage - On State :
5V
Voltage - Breakover :
220V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A