TISP7210H3SL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TISP7210H3SL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial - 3 Leads
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 160V 350A RADIAL 3LEAD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Qualification Status :
Not Qualified
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Voltage - Rated DC :
160V
Base Part Number :
TISP72
Packaging :
Tube
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Reach Compliance Code :
not_compliant
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
3
Min Operating Temperature :
-40°C
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Terminal Position :
Single
Holding Current-Max :
600mA
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - On State :
5V
Current Rating :
5A
Number of Elements :
3
Capacitance :
74pF
Pin Count :
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Hold Current :
150mA
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Breakover :
210V