TISP7200H3SL
Mfr.Part #
TISP7200H3SL
Package / Case
Radial - 3 Leads
Description
THYRISTOR 150V 350A RADIAL 3LEAD
Published :
Voltage - Off State :
150V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Current Rating :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
85°C
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
Packaging :
Tube
Base Part Number :
TISP72
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Number of Terminations :
3
Holding Current-Max :
600mA
Reach Compliance Code :
not_compliant
Peak Pulse Current :
350A
JESD-609 Code :
e0
Capacitance :
74pF
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Type :
Through Hole
Hold Current :
150mA
Surface Mount :
No
Voltage - Rated DC :
150V
Voltage - Breakover :
200V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - On State :
5V