TISP7180H3SL
Mfr.Part #
TISP7180H3SL
Package / Case
Radial - 3 Leads
Description
THYRISTOR 145V 350A RADIAL 3LEAD
Peak Pulse Current :
350A
Current Rating :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Position :
Single
Packaging :
Tube
Base Part Number :
TISP71
Max Operating Temperature :
85°C
Package / Case :
Radial - 3 Leads
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Min Operating Temperature :
-40°C
Surface Mount :
No
Voltage - Off State :
145V
Hold Current :
150mA
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Breakover :
180V
Published :
Voltage - Rated DC :
145V
Capacitance :
74pF
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
JESD-609 Code :
e0
Holding Current-Max :
600mA
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - On State :
5V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A