TISP7180F3SL
Mfr.Part #
TISP7180F3SL
Package / Case
Radial - 3 Leads
Description
THYRISTOR 145V 175A RADIAL 3LEAD
Not Qualified
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
7.1 A
Voltage - Rated DC :
145V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Current Rating :
5A
Peak Pulse Current :
175A
Min Operating Temperature :
0°C
Packaging :
Tube
Capacitance :
47pF
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
70°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Off State :
145V
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
3
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Base Part Number :
TISP71
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Breakover :
180V
Hold Current :
150mA
Terminal Position :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Voltage - On State :
5V